Топ-7 алергенів у нашому домі та способи боротьби з ними

Шерсть, пил, пліснява, побутова хімія, рослини — це фактори «домашнього» ризику, які можуть бути причиною алергії у близьких, і «живуть» вони практично в кожному домі. Як визначити за симптомами та які заходи щодо боротьби з ними.

Наші будинки наповнені потенційними алергенами. Щоб не відчувати докучливого свербіння в носі й очах, алергіку необхідно знати, як убезпечити себе від них. А як виявити, що провокує алергічний риніт, допоможе лікар алерголог клініки «JMC». Докладніше за посиланням: https://jmc.org.ua/

Нежить і алергени

Ваш ніс періодично перестає пропускати повітря, починає свербіти і червоніти, з нього тече, ви чхаєте? Навіть якщо такі симптоми з’являються рідко, можливо, ви «товариш по хворобі» 14-35 відсоткам українців, які страждають на алергічний риніт (АР). Залежно від того, коли хвороба дає про себе знати і на які алергени «спрацьовує» ніс, виділяють сезонний АР і цілорічний АР.

Спектр алергенів, що спричиняють АР, порівняно великий (пилок, антигени домашніх тварин і шкідників, пліснява і не тільки). Точно вказати джерело алергії допомагають спеціальні аналізи. Хоча до теперішнього часу наука запропонувала ефективні засоби придушення алергії, найдієвішим способом лікування є елімінування алергенів, тобто, їх уникнення. У цьому матеріалі ми розповімо, як убезпечити себе від алергії у своєму домі.

Тварина в будинку

Сама по собі шерсть кішок і собак порівняно нешкідлива, алергія розвивається переважно до антигенів, які виявляються в їхній слині, сечі та шкірі. Не слід очікувати, що короткошерста порода виявиться гіпоалергенною. Також не дасть результатів виділення для домашньої тварини певної зони проживання у квартирі: алергени знайдуть свій шлях до вас.

У разі такої алергії тварин бажано не заводити, а якщо вони вже є в оселі, то, можливо, має сенс пошукати для них нового доброго господаря. Деякі дослідження показують, що якщо собаку мити з шампунем двічі на тиждень, кількість алергенів у квартирі різко знижується. Але наскільки це полегшує алергію, залишається питанням.

Рибки і черепахи практично не бувають причиною алергії, але потрібно враховувати, що корм для рибок може бути зручним притулком для пилових кліщів, про які йтиметься нижче. Багато тваринних алергенів здатні зберігатися у квартирі, зокрема в меблях, багато місяців. Тому відчути ефект від зникнення джерела алергії часом можна не відразу.

«Гастролюючі» шкідники

Екскременти тарганів, «залітні» щури та миші нерідко спричиняють алергічний риніт і бронхіальну астму. З ними потрібно боротися всіма доступними способами:

 • їжу та харчові відходи зберігайте в недоступних місцях, підтримуйте чистоту;
 • за можливості не повинно бути доступних джерел води та вологи;
 • закрийте всі можливі щілини, розставте пастки, використовуйте отрути;
 • у разі потреби зверніться до фахівців із дезінсекції та дератизації;
 • після усунення шкідників проведіть ретельне прибирання.

Домашня цвіль

Цвіль — колонії грибків, спори яких мають великий алергенний потенціал. Її присутність у будинку може призводити до розвитку риніту і бронхіальної астми. У боротьбі з цвіллю ключовим моментом є контроль вологості в приміщенні. Крани, що течуть, і дахи, що протікають, слід полагодити, у ванній бажано налагодити витяжну вентиляцію, з неї потрібно прибрати килимки тощо. Достовірно відомо, що при зменшенні вологості навіть у приміщенні, зараженому спорами грибків, симптоми алергії полегшуються.

Пил та його кліщі

Не такий небезпечний сам пил, як кліщі, що живуть у ньому. І не так небезпечні кліщі, як їхні виділення. Пилові кліщі або кліщі домашнього пилу живуть у килимах, подушках, матрацах і харчуються лусочками шкіри людей. Способи боротьби з ними:

 • Контроль вологості. У цьому можуть допомогти кондиціонери та клімат-контроль. З падінням вологості нижче 50% кліщі уповільнюють розмноження і навіть можуть стати неактивними.
 • Акарициди — хімічні препарати проти кліщів. З їхньою допомогою можна знищувати кліщів у килимах і меблях з оббивкою. Їх використання в поєднанні з іншими методами полегшує симптоми алергії на кліщові алергени.
 • Облаштування ліжка. Обирайте подушки та ковдри з наповнювачем зі штучних волокон, необхідно відмовитися від пір’я та пуху. Непроникні (протикліщові) наматрацники та наволочки сприяють полегшенню симптомів алергії. Тканини покривал мають бути без ворсу і легко пратися, їхнє прання має бути регулярним.
 • Прибирання з пилососом зі спеціальними фільтрами, систематичне вологе прибирання.

Пилку не місце в домі

Пилок провокує сезонний АР або поліноз. Щоб вчасно вживати заходів, потрібно знати графік цвітіння рослин, на які у вас алергія. Ось деякі поради щодо уникнення пилку з ресурсів англійської Національної системи охорони здоров’я (NHS) під час цвітіння «небезпечних» рослин:

 • не сушіть випрані речі на вулиці;
 • тримайте вікна та двері зачиненими;
 • якщо є можливість, користуйтеся кондиціонерами зі спеціальними фільтрами;
 • для захисту очей на вулиці допоможуть окуляри в облягаючій оправі;
 • після повернення з вулиці, потрібно змінити одяг і прийняти душ;
 • обходьте парки та поля.

Риніт і харчова алергія

АР може виявитися наслідком харчової алергії. В одному з досліджень, було показано, що він розвивається у 35% дітей з цим станом. Серед основних харчових алергенів, що провокують АР, вчені називають арахіс, молоко, креветки та яйця. В Україні до провідних харчових алергенів відносять також цитрусові, шоколад, помідори, полуницю. Це підкреслює необхідність проведення алерготестів для вибору стратегії уникнення алергенів.

Але більша частина випадків алергічного риніту, пов’язаного з їжею, є наслідком перехресної алергії. Прикладом може бути алергія на яблука у людей з гіперчутливістю до пилку берези. Такий феномен розвивається, коли алергени мають структурну схожість між собою на молекулярному рівні.

Що ще?

Заходи щодо боротьби з домашніми алергенами, які не згадані вище, але рекомендуються вітчизняними алергологами:

 • приберіть килими з квартири;
 • не тримайте в будинку м’яких іграшок;
 • не зберігайте речі під ліжком;
 • не заводьте домашні рослини;
 • зберігайте одяг і книги в закритих шафах;
 • обмежуйте кількість м’яких меблів;
 • фіранки не повинні бути драпірованими, їх потрібно прати один раз на три місяці;
 • покриття стін має бути таким, що миється.

Знання «своїх алергенів», їхніх джерел і методів боротьби з ними допоможе вам добре почуватися будь-якої пори року і в будь-якому помешканні.

От admin