Ламіноване підлогове покриття від основних своїх конкурентів вирізняється низкою чинників, серед яких простий монтаж, довговічна експлуатація за умови коректно проведеного укладання та адекватна ціна. Це оптимальний варіант для проведення монтажу в будь-якому приміщенні. Ламінат на підлогу важливо укладати строго дотримуючись усіх правил, зазначених виробником на упаковці. В іншому разі ви ризикуєте отримати некрасиву підлогу, по якій досить складно буде ходити.
Що потрібно для укладання ламінату в приміщенні?
Для проведення монтажу в кімнаті, розмір якої становить приблизно 20 м2, знадобиться від 3 до 5 годин. Ламінована дошка відноситься за класифікацією до підлог «плаваючого» типу, не закріплюючись на основі на жорсткому кріпленні, а розташовуючись на поверхні без серйозного кріплення. На дерев’яній основі або бетонній стяжці окремо розкладаються ламелі, які згодом надійно скріплюються одна з одною.
Що потрібно з інструментів?
Для проведення робіт спеціалізованих інструментів або професійних навичок не потрібно, монтаж досить простий, з ним легко впоратися без попередньої підготовки. Тому у будь-якої людини без проблем вийде змонтувати ламінат вдома або в іншому приміщенні, будьте впевнені.
Інструменти для укладання ламінату
Додатково знадобиться спеціальна плівка з поліетилену, що служить основою для додавання підлоговому покриттю гідроізоляційних властивостей. Також під ламінат обов’язково укласти підкладку, яка виготовляється зі спіненого поліетилену, коркової крихти, інших матеріалів з подібними властивостями. Підкладка значно підвищує рівень шумоізоляції підлоги, а також дасть змогу рівномірно розподіляти навантаження від ходьби і встановлених на підлозі меблів. Не варто нехтувати підкладкою під час проведення монтажних робіт щонайменше з тієї причини, що без її використання ви можете точно забути про гарантію від виробника, оскільки гарантія поширюватиметься тільки на правильно встановлений ламінат (інструкція точно передбачає використання підкладки).
Підготовка поверхні підлоги до монтажу ламінату
Вона має бути ідеально рівною — тільки в такому разі покриття підлоги служитиме гарантовано довго. Максимальний перепад за висотою має варіюватися в межах 0,2 см на 1 м2 підлоги. Якщо різниця за висотою перевищуватиме цю цифру, то висока ймовірність надто сильної розбіжності швів між окремими ламелями і порушення цілісності підлогового покриття.
Підготовка поверхні перед укладанням ламінату
Укладання ламінованої дошки можливе на такі типи чорнової або чистової основи підлоги:
- ДСП;
- лінолеум;
- паркетні планки або дошка для підлоги;
- кахельна плитка або керамограніт;
- бетонна стяжка або перекриття.
Основна вимога тільки одна — основа підлоги має бути рівною, щоб під час ходіння нічого не заважало під ногами і не було помітних перепадів за висотою. Опуклості, виїмки, ділянки підлоги, що прогинаються під ногами, — все це категорично неприпустимо. За наявності таких моментів важливо попередньо їх усунути, щоб мінімізувати ризик швидкої втрати ламінатом цілісності покриття і необхідності в його заміні. Нерідко потрібна повна заміна чорнового покриття, щоб уникнути проблем з ламінатом, який потім укладається.
Як вирівнювати підлогу перед укладанням ламінованої дошки?
- Зазвичай для вирівнювання основи використовуються технології напівсухої або мокрої стяжки з цементно-піщаної суміші. Це, мабуть, найміцніший і найнадійніший варіант. Така основа відмінно витримує високі механічні навантаження і має підвищену стійкість до перепадів температури або вологості. Для повного застигання такій чорновій підлозі може знадобитися від 2 до 3 тижнів залежно від обсягу і глибини заливки. Тому негативним фактором є значний термін на проведення роботи.
- Також основа підлоги може бути зроблена з ДСП, фанерних листів, ГВЛ або ДВП. Тут процес ремонту піде значно швидше, оскільки не потрібно довго чекати застигання бетонного розчину, а також важливо, що буде мінімальна кількість бруду і пилу, тому застосовують такий варіант чорнової основи частіше в житлових приміщеннях з обстановкою. Важить така основа значно менше бетонної, тому оптимально використовувати її за умови слабких перекриттів. Однак, важливо виключити або мінімізувати ризик потрапляння води під час проривів комунікацій, оскільки дерево або гіпсокартон мають низьку стійкість до впливу рідини.
Основні способи укладання та монтажу ламінату
Важливо попередньо розрахувати кількість ламінату, яка вам потрібна для монтажу в конкретному приміщенні. Це робиться з урахуванням конкретного способу розкладки ламінованої дошки на підлозі:
- палубний або прямий. Це найпростіший варіант, що має меншу ефектність у плані зовнішнього вигляду. Буде потрібна менша кількість матеріалу, ніж при другому способі;
- діагональний. Привабливіший зовні, але вимагає більшої кількості матеріалу для проведення монтажних робіт.
Обидва варіанти передбачають невеликий зсув ламелей відносно одна одної: зазвичай на відстань від 0,1 до 0,35 м. З’єднання можливе (залежно від моделі) як з використанням спеціального клею, так і безклеєвим способом. Використання клею оптимально для приміщень з підвищеним рівнем вологості і ризиком потрапляння на підлогу води — наявність клею в стиках виключить ймовірність потрапляння води на підкладку і основу, мінімізуючи ризик пошкодження ламінату.
Безклеєвий спосіб кращий з огляду на вищу ергономіку отриманого покриття — у разі пошкодження однієї або декількох ламелей можна легко розібрати ламінат і замінити їх на нові дошки. А ось склеєні одна з одною дошки без пошкодження загальної конструкції розібрати не вийде. Є 3 основних типи замкових з’єднань, що використовуються в ламінаті. Перший, який називають ще Lock, є найслабшим на механічні пошкодження, а найскладніший у цьому аспекті замок (у міжнародному стандарті званий UniClick (засувка складного типу)) є максимально надійним і міцним варіантом.
Правильне різання ламінату
Провести різання можна кількома способами:
- ножівкою по металу з дрібним полотном;
- електролобзиком;
- будівельним зміцненим ножем.
Важливо під час проведення різання стежити за тим, щоб на верхньому декоративному шарі не з’явилося задирок і подряпин. Навіть найменші порізи на ньому під певним кутом будуть дуже добре помітні. Саме тому важливо використовувати саме полотна з дрібними зубцями. Тільки справжній майстер зможе виключити ймовірність пошкодження полотна ламінату великою пилкою. Для отримання поперечного рівного зрізу варто скористатися косинцем або відповідною металевою направляючою. Отвори для труб найкраще акуратно випиляти канцелярським або будівельним ножем. Такі інструменти майже зі 100% ймовірністю дають змогу уникнути нерівностей або подряпин на поверхні ламінату, а в разі утворення задирок їх можна акуратно сточити з використанням плоского рашпіля або канцелярського ножа.
Як правильно різати ламінат
Важливі рекомендації для правильного монтажу ламінату на підлозі:
- Ламінат перед проведенням монтажу необхідно в горизонтальному положенні витримати в кімнатній температурі в опалювальному приміщенні з нормальним рівнем вологості, щоб він підлаштувався під особливості кімнати, в якій буде проводитися монтаж.
- Монтаж можна проводити тільки на повністю суху і підготовлену основу. Якщо монтаж планується проводити на бетонну основу, то попередньо потрібно дати їй повністю висохнути.
- Основу також важливо попередньо ретельно перемісти, позбавивши її від пилу, будівельного та побутового сміття. У разі, якщо під ламелями залишаться навіть невеликі частинки сміття, то спочатку при навантаженні на ламінат буде пошкоджена підкладка, а потім і самі дошки ламінату.
- Для виміру перепадів за рівнем на чорновій основі можна скористатися правилом або будівельним рівнем. Якщо під час прикладання до підлоги ви бачите хоча б маленькі просвіти, то є проблеми з зазорами і опуклостями, які потрібно буде усувати.
- Починайте укладання планок не від дверей, а від вікна. Річ у тім, що при такому укладанні значно менше будуть помітні стикові шви і місця з’єднання ламелей замками на планках.
- Залиште між планками ламінату і стінами зазори приблизно по 7-10 мм. Їх основним завданням буде виконання компенсаційної функції. При зміні температури планки можуть трохи розширюватися і, якщо таких компенсаційних зазорів не буде, то приблизно в центрі кімнати ви гарантовано отримаєте помітну опуклість.
- Для створення компенсаційних зазорів використовуйте спеціальні клини розпірки. Після завершення монтажу ви можете їх прибрати.
- Якщо довжина загального підлогового покриття з ламінату перевищує 10 метрів, то потрібно створювати компенсаційні зазори і в середині кімнати. Після монтажу вони закриваються декоративними заглушками.
- Гідроізоляція і підкладка обов’язково проклеюються скотчем по всіх лініях стику окремих листів матеріалу. Під час укладання цього матеріалу не повинно бути ніяких дір або незакритих ними ділянок. Не можна прибивати їх до основи підлоги або прикручувати за допомогою саморізів.
- Найперший ряд до стіни укладається тією стороною, на якій розташовується з’єднувальний шип. Попередньо варто їх акуратно відпиляти від ламелей, щоб шипи не заважали щільному приляганню дощок до стіни. І не забувайте про компенсаційний зазор, будь ласка.
- Якщо поверхня стіни нерівна, то дуже важливо особливо ретельно підійти як до укладання першого ряду, так і до встановлення клинів для компенсаційного зазору. Інакше рівно укласти покриття просто не вийде.
При точному дотриманні наших порад і невеликої інструкції, яку ми постаралися зробити максимально докладною і зрозумілою, ви точно зможете укласти будь-яку ламінатну дошку, яка гарантовано прослужить довгі роки без необхідності ремонту або заміни. Монтаж не стане проблемою при досить акуратному підході до нього і виконанні простих інструкцій від нас і виробника ламінату.