Понад 2 мільярди людей у світі мають проблеми із зором і прогнозується, що через 25 років цей показник зросте вдвічі. Не потрібно бути фахівцем офтальмології, щоб розуміти наскільки це невтішна ситуація: значна частка населення планети позбавлена можливості бачити на 100%. Лікарі стверджують, що число людей з поганим зором могло б бути значно меншим, якби всі своєчасно зверталися до офтальмолога для проходження діагностики зору та загалом дбали про здоров’я очей.
Нехтування носінням окулярів і контактних лінз
Контактні лінзи та окуляри для зору коригують недоліки в роботі оптичної системи ока, дозволяючи бачити добре та повноцінно жити. Існує такий міф: постійне носіння окулярів (чи лінз) може ускладнити наявні проблеми із зором і призвести до ще більшого падіння його гостроти. Обґрунтовується цей міф тим, що через наявність окулярів/лінз, оптична система ока начебто перестає повноцінно працювати і через це зір стає ще гіршим, ніж був до цього. Це не правда.
Носіння засобів корекції не має негативного впливу на оптичну силу ока. Поки ви носите окуляри чи лінзи, ви бачите добре, коли ви їх знімаєте — ваш зір повертається до свого природного стану. Якщо ви носите корекцію, а недоліки зору прогресують, то причиною цього точно не є носіння окулярів чи лінз.
А от якраз нехтування носінням окулярів, коли є така потреба, може мати негативний вплив на здоров’я очей. Коли людина бачить погано, їй доводиться постійно мружитися і додатково напружувати очі, щоб щось розгледіти на відстані. Постійна перенапруга очей може призводити до багатьох офтальмологічних проблем.
Надмірне зорове навантаження
Це особливо актуальна причина погіршення зору у сучасному світі. Регулярна робота за комп’ютером та іншими гаджетами, виконання різних завдань, що потребують тривалої зорової концентрації на близькій відстані, вплив зовнішніх чинників середовища, часті стреси — все призводить до зорового перенапруження та виснаження очних м’язів.
За постійного виснаження очей, погіршення гостроти зору є лише питанням часу. Якщо ви хочете цього уникнути, слідкуйте, щоб ваше щоденне зорове навантаження було помірним:
- не можна працювати кілька годин підряд безперервно, потрібно щогодини відволікатися на 10-15 хвилин — таким чином очі зможуть трішки відпочивати;
- зменште кількість часу, який ви щоденно проводите за гаджетами, наскільки це можливо;
- виконуйте гімнастику для очей;
- працюйте на оптимальній відстані від монітора комп’ютера (40-50 сантиметрів).
Фактор віку та спадковості
Люди віком від 45 років перебувають у групі підвищеного ризику по зору. Саме у цьому віці у більшості починає розвиватися пресбіопія — погіршення зору, при якому людина погано бачить на близькій відстані. Це абсолютно природно, адже з роками оптична система ока “зношується” і послаблюється, тож цілком закономірно, що зір з віком погіршується.
Ще одна причина погіршення зору — генетика. Якщо батьки мають поганий зір, то ймовірно, що поганий зір успадкує і дитина. Це зовсім не означає, що якщо у вас є проблеми з очима, то вони точно будуть і у вашої дитини — ризик є, але він далеко не стовідсотковий. Генетика штука складна, все залежить від специфіки проблем із зором у батьків і цілої низки інших факторів.
Нерегулярна діагностика зору
Своєчасність відіграє вкрай важливу роль в офтальмології. Чим раніше буде діагностовано проблему та розпочато лікування, тим більше шансів її позбутися або принаймні зупинити прогресування. Проходити планову діагностику зору рекомендується 1 раз на рік. В жодному разі не можна цим нехтувати, адже нехтуючи плановими візитами до офтальмолога, ви ризикуєте здоров’ям очей.